Betonowe płyty grobowe - wady i zalety
- Szczegóły
Ze względu na swoje specyficzne właściwości beton jest niezwykle uniwersalnym materiałem. Obecnie jest on jednym z podstawowych składników tak dużej, jak i małej architektury miejskiej. Producenci grobowców wykorzystują go już od wielu lat, ponieważ parametry fizyczne oraz estetyka betonu czynią z niego doskonały budulec nagrobków. Przyjrzyjmy się charakterystyce betonowych płyt nieco dokładniej.
Jakie są cechy płyt grobowych z betonu?
Od miejsca spoczynku należy przede wszystkim oczekiwać trwałości. Powstające na cmentarzach grobowce rodzinne powinny przez lata spełniać swoje zadanie w nienaruszonej formie i w ten sposób godnie służyć kolejnym pokoleniom. Stosowane powszechnie płyty betonowe są wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, wykazują się też odpornością na zmienne czynniki atmosferyczne, co jest szczególnie ważne w przypadku specyficznej funkcji, jaką mają pełnić. Wykonane z nich grobowce są bowiem przez cały czas narażone na zmiany pogody, a jednak ich wygląd nie powinien budzić żadnych zastrzeżeń. W przypadku betonowych płyt grobowych nie należy również obawiać się korozji ani zniszczenia spowodowanego przez ogień. Dodajmy, że materiał ten jest łatwy w czyszczeniu i nie wymaga wyjątkowej konserwacji.
Czy betonowe płyty na grobowce mają wady?
Trudno znaleźć lepszy materiał do budowy grobowca niż płyty betonowe. Są trwałe, a ich wygląd jest adekwatny do roli, jaką w tym wypadku pełnią. Jeśli chodzi o ich wady, należy mieć świadomość, że po upływie wielu dziesiątków lat na powierzchni płyty mogą pojawić się rysy i pęknięcia. W starzejącym się prefabrykacie mogą powstać ubytki, które wynikają z naturalnego procesu zużywania się materiału. Wraz z wiekiem beton ulega czasem również zabarwieniu, co jednak nie odbiera grobowcowi wymaganej powagi.